Батьки з самого народження свого малюка часто мріють про те, щоб він виріс гармонійною особистістю. І прикладають до цього безліч зусиль: виховують, навчають, наставляють, розвивають. Але при цьому не дотримуються елементарних правил виховання малят.

Наше життя стрімке і хочеться багато що встигнути. І ми квапимо, робимо недоречні, образливі зауваження, інколи в непривабливій формі. Або ж, навпаки, не помічаємо старань малюка, не надаємо найголовнішої підтримки – батьківської. А потім, через роки, бачимо в дітях очевидні промахи наших "зусиль". Але вже пізно. Результати виховання не радують.

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ! Якщо ви хочете, щоб дитина впоралася з важкими періодами власного становлення, була щаслива в дорослому житті і не мала комплексів, у жодному випадку НЕ МОЖНА:

1. Ігнорувати дитину. Це явище зустрічається досить часто. З одного боку малюк завалений іграшками, книжками, ситий, одягнений, взутий, доглянутий: А з іншою, у батьків практично ніколи не немає на нього часу. Вони обидва працюють, зайняті домашніми справами, захоплені власними турботами, і не помічають прохань дитини про спілкування, спільні ігри, в кращому разі посилають її до телевізора. Крім того, у батьків є звичка обговорювати при дитині свої проблеми, владнувати конфлікти, вважаючи, що дитя маленьке і тому "все одно нічого не розуміє". Це помилка. Може малюк і не вникне в суть конфлікту, але зрозуміє, що батько і мати сваряться. Яким батькам приходить в голову порадитися з сином або дочкою, якщо вони затівають ремонт, переїзд, планують народження ще одного малюка, і так далі?

2. Сміятися над дитиною і принижувати її. Батьки можуть і не підозрювати про те, що деякі їх вислови в адресу дитини звучать з принизливим акцентом. Таке трапляється досить часто. "Не чіпай, ти ще маленький!", "Дітям цього робити не можна!" І так далі. Подібні зауваження викликають у дитини образу і злість, і ці два відчуття поступово починають домінувати в душі малюка. При цьому сценарій розвитку внутрішніх якостей може бути різним: одні діти будуть спровоковані на невпевненість у власних силах надалі, інші - на агресію.

3. Не брати до уваги думку дитини. Яким батькам приходить в голову порадитися з сином або дочкою, якщо вони затівають ремонт, переїзд, планують народження ще одного малюка, і так далі? Найчастіше дорослі просто інформують дитину про своє рішення, не зважаючи на її думку. Ії голос не береться до уваги на родинних радах, або ж вона завжди залишається в меншості: І що ж потім дивуватися, коли через декілька років вже підліток, почне поводитися, на думку батьків, наплювацький, не цікавлячись їх життям і проблемами? Його ж давно привчили до того, що його думка нікого не хвилює! Ось тепер батькам і доводиться пожинати насіння, посіяне ними власноручно.

Повернутися на сторінку "Виховуємо малят"