demo

Чумак Світлана Валеріївна

Ми щиро вітаємо Вас на сторінці дошкільного закладу "Берегиня"!

 

Кожного ранку наш дитячий садок гостинно розчиняє двері для Вас, шановні батьки та любі діти! Маємо надію, що спільними зусиллями, ми навчимо дітей життю у згоді з істиною, добром, красою, совістю та любов'ю.

Тепер ми маємо можливість спілкуватися з Вами, використовуючи Інтернет. Сподіваємось, що Ви знайдете тут чимало корисної і цікавої для Вас інформації.

 

З повагою, директор Закладу дошкільної освіти №4 "Берегиня"
Чумак Світлана Валеріївна

Гострі кишкові інфекції


Гострі кишкові інфекції (далі - ГКІ) — це група гострих інфекційних захворювань, що характеризуються ураженням шлунково-кишкового тракту з порушенням водно-мінерального обміну, загальною інтоксикацією організму. Зокрема, до них належать:

• дизентерія;

• сальмонельоз;

• кишкова колі-інфекція;

• кишкова стафілококова інфекція.

Сприйнятливість дитячого організму до ГКІ досить висока. У дітей дошкільного віку реєструють як спорадичні випадки ГКІ, так і епідемічні спалахи. За частотою спалахів ГКІ поступаються лише гострим респіраторним вірусним інфекціям.

Особливості гострих кишкових інфекцій

Спільними для ГКІ є механізм зараження, симптоми захворю-вання, а також заходи профілактики.

Збудники ГКІ надзвичайно різноманітні:

бактерії - сальмонели, шигели, патогенні серотипи кишко-вої та паракишкової палички, ентеропатогенні стафілококи, бацили ботулізму, холерні вібріони, стрептококи, протеї;

віруси - рота-, рео-, адено-, ентеровіруси, кишкові корона- віруси, вірус гепатиту А тощо;

найпростіші - амеба дизентерійна, лямблія тощо.

Чинники передачі збудників ГКІ в дошкільному навчальному закладі такі:

• неякісно промиті овочі, зелень, фрукти, ягоди;

• молочна продукція з терміном використання, що минув;

• нехтування правилами особистої гігієни та санітарними правилами й нормами;

• порушення технології приготування страв;

• зберігання харчових продуктів без дотримання належного температурного режиму.

Основні симптоми, що характеризують ГКІ, відображено у Схемі 1.

Для всіх ГКІ характерні такі особливості:

збудник потрапляє до організму дитини фекально-оральним шляхом - через шкірні покриви, предмети побуту, поверхні, іграшки, одяг, підлогу, меблі тощо, заражені збудником чи його токсином;

спалахи ГКІ сезонні - зазвичай відбуваються в літньо-осінній період;

збудники ГКІ, як правило, стійкі в зовнішньому середовищі.

джерелом ГКІ є хворі люди й тварини або носії хвороботворних бактерій без видимих ознак патології (бактеріоносії).

Схема 1

Основні симптоми гострих кишкових інфекцій

 Основні симптоми гострих кишкових інфекцій

Збудник може потрапити до організму дитини й механічним шляхом - укуси мух, ос. Не виключають і забруднену їжу та воду як шлях передачі, а також повітряно-крапельний шлях.

Кишкові інфекції, як правило, розпочинаються гостро. Клінічні прояви можуть виникати в перші 6 годин після зараження. Під час втрати рідини та електролітів через блювання й пронос виникають ознаки зневоднення та порушення водно-електролітного балансу (див. Схему 2).

Розглянемо детальніше деякі ГКІ, на які найчастіше хворіють діти дошкільного віку.

Схема 2

Ознаки зневоднення та порушення водно-електролітного балансу організму

 Ознаки зневоднення та порушення водно-електролітного балансу організму

Дизентерія. Найтяжчою гострою кишковою інфекцією є дизентерія.Її здавна називають «хворобою брудних рук». Дизентерія – гостре кишкове інфекційне захворювання, характерними явищами для якого є загальна інтоксикація організму та ураження нижнього відділу товстої кишки шигелами (бактеріальна дизентерія)або дизентерійною амебою (амебна дизентерія).

Дизентерійна амеба нестійка до дії сонячного світла, високої температури, дезінфікуючих засобів. Вона може довго зберігатися за низької температури, у вологому середовищі, може жити на продуктах харчування від 15 до 30 днів, у воді - до 9 днів, у ґрунті - до 3 місяців.

Інкубаційний період дизентерії триває від кількох годин до 7 днів. Джерелом інфекції є хвора людина, реконвалесцент, бактеріоносій.

 

Сальмонельоз - гостра кишкова інфекція, збудником якої є ен-теробактерії роду сальмонел. Хвороба характеризується ураженням шлунково-кишкового тракту, підшлункової залози, жовчного міхура.

Збудник сальмонельозу надзвичайно стійкий у зовнішньому середовищі: в кімнатному пилу може жити до 80 днів, на білизні - до 20 днів, у висушених випорожненнях - від декількох місяців до декількох років. Сальмонели інтенсивно розмножуються в продуктах харчування, особливо в м'ясі. Інкубаційний період триває від 2-6 год. до 2-3 днів. Джерелом інфекції є хвора людина або тварина.

Реконвалесцент - людина, яке ще не одужала остаточно,але вже не має яскраво виявлених клінічних ознак хвороби.

 

Кишкова колі-інфекція - це захворювання дітей переважно дошкільного віку, збудником яких є ентеропатогенні штами кишкової палички. Для них характерна загальна інтоксикація та зневоднення організму на фоні блювання та проносу. Інкубаційний період триває від 2 до 5 днів. Джерелом інфекції є хвора людина, яка є особливо заразною в перші два дні хвороби.

 

Кишкова стафілококова інфекція - група захворювань, збудниками яких є стафілококи. Вони викликають у дітей токсичні диспепсії, коліти, ентероколіти, ентерити.

Стафілококи стійкі в зовнішньому середовищі, можуть жити тривалий час на білизні, іграшках, продуктах харчування тощо. Можуть бути стійкими до антибіотиків та високих температур. Інкубаційний період триває від 2 до 5 год., хоча може затягнутися до 48 год. Джерелом інфекції є хвора людина та бактеріоносій. Доволі часто шляхом передачі збудника кишкових стафілококових інфекцій є молоко та молочні продукти, кондитерські креми, тістечка тощо.

Санітарно-гігієнічні заходи за організації харчування

Профілактиці ГКІ у дошкільному навчальному закладі1 велику увагу приділяють під час організації харчування дошкільників. Так, відповідно до пункту 1.10 Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров'я України від 17.04.2006 № 298/227 (далі - Інструкція), задля профілактики захворювань на ГКІ та харчових отруєнь дітей заборонено приносити в дошкільний навчальний заклад кремові вироби (торти, тістечка), морозиво, напої, зокрема солодкі газовані, тощо.

До того ж згідно з пунктом 1.27 Інструкції з метою охорони здоров'я та життя дітей видачу готових страв здійснюють одразу після закінчення їх приготування та бракеражу готової продукції, а також відбору добових проб, які зберігають дві доби. Працівникигруп у чистому санітарному одязі (халат, фартух, хустка), чистими руками доставляють їжу в групи лише у промаркованих, закритих кришками відрах і каструлях.

Задля профілактики сальмонельозу слід неухильно дотримуватись пункту 4.19 Інструкції, що передбачає зберігання яєць у сухому прохолодному приміщенні. Перед приготуванням страв яйця обов'язково замочують на 30 хв. у 2%-вому розчині питної соди, після чого миють проточною водою. Для миття яєць має бути окрема ємність з маркуванням «Для миття яєць».

Відповідно до пункту 4.25 Інструкції з метою профілактики псевдотуберкульозу з 1 березня у дошкільних навчальних закладах заборонено приготування салатів із свіжих овочів врожаю минулого року. Такі овочі потребують обов'язкової термічної обробки.

Для профілактики спалахів ГКІ та харчових отруєнь з 15 квітня до 15 жовтнязабороняється готувати вінегрет. Упродовж холодного періоду року вінегрет дозволяється готувати лише на обід або вечерю, що виключає можливість варіння овочів на наступний день. Салати і вінегрети необхідно заправляти безпосередньо перед видачею.

Слід пам'ятати, що мікробне забруднення продуктів, яке виникає під час їх первинної обробки, ліквідується подальшою термічною обробкою. З метою профілактики спалахів ГКІ та харчових отруєнь заборонено:

• використання несправного технологічного обладнання;

• недостатній температурний режим приготування страв;

• скорочення часу термічної обробки продуктів.

Під час холодної і термічної обробки продуктів працівникам харчоблоку слід суворо дотримуватися вимог санітарних правилі норм, контролювати роботу технологічного обладнання (терморегуляторів духових шаф, духовок).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Варити й тушкувати продукти слід за температури +100 °С, смажити - за температури +195...+200 °С. Висока температура сприяє знищенню мікроорганізмів та забезпеченню бактеріологічної безпеки готових страв.

Вироби з м'ясного або рибного фаршу - котлети, тюфтельки, зрази, битки тощо - необхідно двічі піддавати термічній обробці: обсмажувати в жиру на плиті впродовж 10 хв., з наступним смаженням у духовій шафі 10 хв., за температури +220...+250 °С. Так само готують сирники, смажену рибу шматками, печінку. За використання відвареного м'яса, птиці, риби для приготування других страв їх після розподілу на порції слід обов'язково повторно кип'ятити в бульйоні.

Водночас відповідно до пункту 1.35 Інструкції медична сестра контролює:

• безпечність та якість страв;

• дотримання технології приготування страв;

• санітарний стан харчоблоку;

• дотримання правил особистої гігієни працівниками;

• наявність гнійничкових захворювань і гострих респіраторних інфекцій у працівників харчоблоку;

• своєчасність проходження медоглядів працівниками.

Також медична сестра проводитьзаняття з гігієни харчування й основ дитячого дієтичного харчування, санітарно-просвітницьку роботу з батьками, зокрема бесіди щодо харчування дітей у дошкільному навчальному закладі й удома, профілактики ГКІ.

Наголосимо, що до роботи допускають лише працівників, які мають відповідним чином оформлені особові медичні книжки та відмітки про допуск до роботи в них. Увесь персонал періодично проходить обов'язкові медичні огляди з метою виявлення хворих та бактеріоносіїв.

Щоб запобігти ГКІ у дітей слід привчити їх до миття рук, особливо після відвідування туалетної кімнати, ігор на майданчику та безпосередньо перед вживанням страв. Простіше запобігти ГКІ, ніж потім довго і складно їх лікувати.

Успішна профілактика ГКІ в дошкільному навчальному закладі залежить також від освіченості працівників, їх свідомого ставлення до власного здоров'я та здоров'я вихованців, неухильного дотримання правил особистої гігієни та санітарних норм, гігієни приготування страв.

Тому просвітницька роль медичної сестри дошкільного навчального закладу є основним важелем в оволодінні працівниками закладу знаннями з гігієни та санітарії. Саме це відіграє важливу роль та є рушійною силою для створення умов профілактики ГКІ.

 

 Повернутися на сторінку "Дбаємо про здоров’я"

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд