demo

Чумак Світлана Валеріївна

Ми щиро вітаємо Вас на сторінці дошкільного закладу "Берегиня"!

 

Кожного ранку наш дитячий садок гостинно розчиняє двері для Вас, шановні батьки та любі діти! Маємо надію, що спільними зусиллями, ми навчимо дітей життю у згоді з істиною, добром, красою, совістю та любов'ю.

Тепер ми маємо можливість спілкуватися з Вами, використовуючи Інтернет. Сподіваємось, що Ви знайдете тут чимало корисної і цікавої для Вас інформації.

 

З повагою, директор Закладу дошкільної освіти №4 "Берегиня"
Чумак Світлана Валеріївна

Глисти, або гельмінти,- паразитичні хробаки, пристосовані до життя в іншому живому організмі. Глисти зустрічаються як у людини й тварини, так і у рослин. Наука, що займається вивченням глистів і викликуваних ними захворювань, називається гельмінтологією.

У природі зустрічається понад 100 видів хробаків, які можуть існувати в організмі людини, у його кишечнику, м'язах, печінці, жовчних шляхах т.д.

Поселяючись в організмі людини, глисти приносять йому велику шкоду. Одні види глистів харчуються кров'ю або соками тканин людського тіла, інші - тією їжею, що він з'їдає. Прикріплюючись до стінок кишечника, глисти ушкоджують його слизову оболонку.

Через ранки, що утворилися, у потік крові легко проникають хвороботворні мікроби й викликають різні захворювання, особливо шлунково-кишкові. Глисти-Аскариди, згорнувшись клубком у кишечнику дитини, можуть викликати часткову, а іноді й повну його непрохідність. Виділені глистами в процесі їхньої життєдіяльності продукти, всмоктуючись у кров, шкідливо діють на здоров'я дитини. У дітей, заражених на глисти, апетит звичайно знижений, можуть мати місце слинотеча, нудота, блювота, потуговий біль в животі, поноси або запори. Дитина блідне, худне, стає дратівливою, неспокійно спить. У неї можуть з'являтися загальна слабість, головні болі, судороги й навіть нервові припадки.

Глисти, що живуть у кишечнику людини, відкладають там масу яєць, які з випорожненнями виділяються назовні. Яйця глистів можуть потрапити на землю, на ділянки, де ростуть ягоди, у відкриті водойми, забруднити їх, вітром і мухами вони заносяться в житлові приміщення, на різні предмети й продукти харчування.

Граючи із забрудненою яйцями глистів землею й піском, вживаючи некип'ячену воду, немиті овочі, ягоди й фрукти, діти легко заражаються глистами. Деякими видами глистів можна заразитися, з'їдаючи не проварене або не прожарене м'ясо тварин або рибу.

Особливо часто зустрічаються в дітей аскариди й гостриці. Аскариди - великі глисти, схожі на дощових хробаків, що досягають у довжину 25-30 см. Іноді цих глистів у людини буває небагато - один-два, іноді число їх досягає декількох десятків і навіть сотень. Кожна аскарида-самка щодня відкладає в кишечнику масу яєць, які з випорожненнями виділяються назовні. Живуть аскариди в організмі людини біля року, а потім гинуть і виділяються з кишечника. Однак зараження може повторитися, тому нерідко діти страждають від аскарид протягом декількох років.

Гостриці - маленькі білі черв'ячки довжиною близько 1 см. Самки гостриць відкладають яйця в складках шкіри навколо заднього проходу. Життєдіяльність гостриць підсилюється до вечора. Плазуючи на ділянці заднього проходу й статевих органів, гостриці викликають сильну сверблячку, що заважає дитині спокійно заснути. При розчісуванні у зовнішніх статевих органах у дівчаток може виникнути запальний процес, що супроводжується почервонінням і слизовими виділеннями.

Зустрічаються в дітей і пласкі стрічкових глистів - цестози. До них відносяться бичачий і свинячий ціп'яки, або солітери, що паразитують у кишечнику людини.

Солітери мають маленьку голівку й довге тіло, що складається з окремих плоских члеників. Довжина бичачого солітера 6-8 м, свинячого - 2-4 м. Задні членики цих глистів містять величезну кількість яєць.

Коли яйця дозрівають, членики відриваються від тіла паразита й виділяються з калом або самостійно з організму хворої людини.

Виділені членики і яйця ціп'яків разом із травою, сіном або забрудненою водою можуть бути проковтнуті великою рогатою худобою або свинями.

У шлунку тварин з яєць виходять зародки, які проникають у кров і з нею заносяться в м'язи (м'ясо) тварини. Там із зародків утворяться личинки (фіни) з маленькою голівкою й присосками, схованими усередині пухирця, що має діаметр близько 0,5 см.

Людина, з'їдаючи недостатньо прожарене або проварене м'ясо, може заразитися стрічковими глистами. У кишечнику людини вони знаходять сприятливі умови для існування. Присосками, наявними на голівці, вони прикріплюються до стінок кишок. Місяця через два паразитів стає статевозрілим, і від нього відділяються членики, наповнені яйцями.

Особливо небезпечний для людини свинячий ціп'як, тому що він може паразитувати не тільки в кишечнику (стрічкова форма), але й у різних органах і тканинах (финнозная форма). З яєць, що потрапили в кишечник людини, зародок свинячого ціп'яка проникає в кров, а з нею може потрапити в м'язи, мозок, очне яблуко й інші органи й тканини, викликаючи важкі порушення їхніх функцій.

Дуже небезпечні для людини й ехінококи. Ехінококи - дрібні стрічкові глисти довжиною близько 0,5 см, що живуть у кишечнику собаки. Коли дитина доглядає за собакою або грає з нею, яйця цих глистів можуть потрапити йому на руки, а потім у рот. Із проковтнутого яйця виходить зародок, що проникає через стінку кишки в кров і з нею може бути занесений у будь- який орган, найчастіше в печінку й легені. Із зародка розвиваються ехінококові міхури, які порушують нормальну діяльність організму.

Попередження глистяних захворювань. Щоб уберегти дітей від зараження аскаридами, гострицями й іншими глистами, треба строго стежити за виконанням особистої гігієни.

• Дітей привчають мити руки перед їжею й після кожного відвідування вбиральні, їм коротко стрижуть нігті, під якими часто накопичується бруд, що нерідко містить яйця глистів.

• Овочі, фрукти, ягоди перед уживанням ретельно миють і обливають окропом, від якого яйця глистів швидко гинуть.

• Приміщення, площадки й пісочниці, де грають діти, містять у чистоті.

• Щоб попередити захворювання, викликані ціп'яками, треба купувати м'ясо, що пройшло ветеринарно-санітарний нагляд (тавроване), добре проварювати його або прожарювати, не давати пробувати дітям сирого м'яса або фаршу.

• Для попередження дітей від зараження ехінококами необхідно стежити, щоб вони після гри із собаками ретельно мили руки. Хазяї собак періодично (не менш 3 рази в рік) повинні водити тварин на ветеринарний пункт для обстеження на наявність глистів, а у випадку виявлення лікувати хворих тварин.

• У дошкільних установах дітей 3-7 років періодично обстежують на наявність у них глистів і у випадку виявлення їх проводять лікування.

• Батьки й вихователі повинні серйозно ставитися до всіх призначень лікаря як при обстеженні, так і при лікуванні, а також виконувати вказівки по запобіганню дітей від зараження глистами.

• Старші діти в дитячих садках часто недостатньо серйозно ставляться до обстеження, вчасно не виконують вказівок лікаря або вихователя, тому їм необхідно роз'яснити шкоду, заподіювана глистами. Якщо при обстеженні виявиться, що в дитини є глисти, вихователі повинні допомогти лікареві в проведенні лікування: стежити за тим, щоб діти дотримували призначеної дієти, вчасно приймали ліки.

Профілактика й лікування глистяних захворювань

1) у перший і останній день курсу лікування треба вимити дитини у ванні з милом, перемінити натільна й постільна білизна й прокип'ятити його; ковдри й предмети одягу, які не можна випрати, пропрасувати гарячою праскою; вичистити взуття дитини, протерти підлоги й меблі в приміщенні, де він перебував, чистими вологими ганчірками, а після збирання ганчірки прокип'ятити;

2) щодня ранком і на ніч підмивати дитини теплою водою з милом і рясно змазувати область заднього проходу вазеліном;

3) надягати на дитину на ніч після підмивання чисті глухі штанці, які ранком треба знімати й заміняти іншими; зняті штанці варто прокип'ятити або пропрасувати гарячою праскою (штанці охороняють руки дитини від забруднення яйцями гостриць).

Тільки при виконанні всіх вищевказаних мір можна сподіватися на повне рятування дитини від гостриць.

 

 Повернутися на сторінку "Дбаємо про здоров’я"

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд